wtorek, 13 listopada 2012

Używkom NIE! - Podsumowanie

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół w Drogomyślu po raz kolejny mieliśmy okazję przypomnieć sobie tak ważne dla nas wszystkich zagadnienia związane z troską o własne zdrowie. Szkolny Tydzień Profilaktyki odbywał się w tym roku pod hasłem: „UŻYWKI? Dziękuję, ja nie ryzykuję!”

Młodsze klasy wzięły udział w zajęciach zatytułowanych „Dobrze się odżywiamy - o swoje zdrowie dbamy”. Obejrzały także animowane filmy dotyczące zdrowego trybu życia i odżywiania. Punktem kulminacyjnym tygodnia był dzień 8 listopada, w którym uczniowie z klas I, II i III szkoły podstawowej na świetlicy szkolnej zjedli razem zdrowe śniadanie. Nad przebiegiem akcji czuwał Samorząd Uczniowski, który przygotował stoliki i służył najmłodszym swoją pomocą.

Należy podkreślić, że poranny posiłek zapewnia dostarczenie energii na drogę do szkoły i kilka pierwszych lekcji. Skutki zdrowotne rozpoczynania nauki bez spożytego śniadania są związane z hipoglikemią występującą u dziecka. Dolegliwości odczuwane przez ucznia to zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, czy zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. W czasie zajęć szkolnych dziecko wykonuje zarówno pracę umysłową jak i fizyczną (gimnastyka). Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania. Wskazane jest, aby drugie śniadanie było przynoszone z domu, rodzice mają wtedy pewność, że dziecko spożyło wartościowy posiłek, a nie słodycze.


Wszyscy uczestnicy akcji zabrali do domów ulotki, dzięki którym przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania: 
  1. DO SZKOŁY WYCHODŹ PO ŚNIADANIU I ZE ŚNIADANIEM.
  2. MLEKO, JOGURTY I SERY TO PODPORA DOBRYCH KOŚCI.
  3. ZAWSZE MYJ RĘCE PRZED POSIŁKIEM.
  4. PIĘĆ POSIŁKÓW DZIENNIE W CIĄGU DNIA JEST NA PIĄTKĘ.
  5. JEDZ O STAŁYCH PORACH I NIE SPIESZ SIĘ.
  6. MIĘSO, JAJA, RYBY - MOŻESZ WYBIERAĆ.
  7. PAMIĘTAJ O KASZACH, JEDZ CHLEB, NIE BUŁECZKI.
  8. DZIEŃ BEZ PIĘCIU PORCJI WARZYW I OWOCÓW LUB SOKU TO DZIEŃ STRACONY.
  9. POSIŁEK OBIADOWY TO ZAPAS SIŁY NA AKTYWNE POPOŁUDNIE.
  10. KOLACJĘ ZJADAJ WIECZOREM, NIE TUŻ PRZED SNEM.
  11. DOBRĄ WODĄ GAŚ PRAGNIENIE.
  12. RUCH BEZ OGRANICZEŃ, SŁODYCZE Z UMIAREM. 
Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej w Drogomyślu po obejrzeniu filmu pt. "Nikotyna" uczestniczyły w zajęciach zatytułowanych "Dziękuję, nie palę" prowadzonych przez wychowawców. 

Uczniowie Gimnazjum wzięli udział w spotkaniach z policjantami z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie poświęconych prawnym konsekwencjom sięgania po substancje psychoaktywne, uczestniczyli także w zajęciach pt. "Czarodziejka butelka" prowadzonych przez wychowawców oraz obejrzeli filmy profilaktyczne z serii "Nie zamykaj oczu". Ponadto klasa II i III wzięła udział w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych zatytułowanych "Narkotykowe dylematy" sfinansowanych z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. 

Uczniowie z wszystkich klas wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez mgr Włodzimierza Pilcha reprezentującego Polski Komitet Zwalczania Raka oraz Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w powiecie cieszyńskim. Na zajęciach mieli okazję dowiedzieć się o zgubnych skutkach działania dymu tytoniowego na organizmy czynnych i biernych palaczy. 

Podsumowanie tygodnia odbyło się na sali gimnastycznej. Uczennice z klasy III gimnazjum przedstawiły sprawozdanie. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć prace konkursowe. Jak zawsze Rada Rodziców przygotowała dla ich autorów drobne upominki. 
  • Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej przygotowali prace plastyczne pt. "Śniadanie daje moc".
  • Uczniowie z klas IV-VI wykonali plakaty z hasłami profilaktycznymi dwoma sposobami; na papierze oraz za pomocą programu komputerowego.
  • Uczniowie Gimnazjum wykonali prezentacje multimedialne ilustrujące hasło tygodnia.
Ostatnim akcentem całotygodniowych działań profilaktycznych był występ grupy tanecznej "LOUD", której członkowie w tańcu wyrazili swój sprzeciw wobec używek i zaprezentowali, w jaki sposób rozwijają swoje pasje. Uczniowie przygotowali swój układ na zajęciach zorganizowanych przez świetlicę środowiskową w Drogomyślu pod okiem instruktora – p. Sławomira Orawca oraz p. Zofii Klajmon. 

Wszystkie zorganizowane spotkania i zajęcia powinny uzmysłowić naszym uczniom, jak niebezpieczne dla zdrowia jest sięganie po używki oraz jak ważne jest rozwijanie swojej indywidualności i oryginalności, czyli pozostawanie sobą, rozwijanie tego, co we mnie dobre, a nie powielanie negatywnych zachowań.


autor: mgr Monika Konopka-Maly

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz