wtorek, 6 lutego 2018

Projekt polsko - czeski

Projekt współpracy transgranicznej pomiędzy Zespołem Szkół w Drogomyślu, a Szkołą Podstawową we Vratimovie. 

Warsztaty edukacyjne we Vratimowie

18.05.2018 w ramach kolejnego działania projektowego współpracy polsko - czeskiej "Czerpiąc siłę z wody..." odbyły się warsztaty edukacyjne. Razem z naszymi kolegami z Vratimova uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią nauczycielkę z vratimowskiej szkoły Evę Eliášovą. Podczas warsztatów wykonaliśmy piękne ozdoby z gliny, które zabraliśmy ze sobą. Była to wspaniała nauka i zabawa zarazem. Pomocą służyły nam również nasze panie opiekunki: Joanna Solarczyk i Anna Wiech. Niektórzy odkryli swoje ukryte talenty artystyczne :) Dziękujemy za wspaniale spędzony wspólny czas.

Konkurs plastyczno-fotograficzny "W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki" - otwarcie wystawy w Galerii pod Ratuszem, warsztaty przyrodnicze w drogomyskiej szkole

10 maja 2018 roku w Galerii pod Ratuszem w Strumieniu otwarta została wystawa prac laureatów Konkursu fotograficzno - plastycznego pod nazwą ,,W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki", w którym wzięli udział uczniowie szkół z Drogomyśla i Vratimova. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu unijnego - pn. ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju i pięknym miastem nad Ostravicą", realizowanego od stycznia przez Zespół Szkól w Drogomyślu. Młodzież z Polski i Czech wykonała piękne zdjęcia i rysunki najpiękniejszych miejsc w swojej okolicy. Dzięki temu powstała ciekawa wystawa prac obrazujących tzw. Małą ojczyznę widzianą oczyma najmłodszych jej mieszkańców. Uczniowie obu szkół oraz zainteresowani konkursem mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem Internetu na wspólnym profilu jednego z portali społecznościowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
Kategoria  5 - 9 lat:

I miejsce Kinga Operchalska 
II miejsce Igor Mazur 
III miejsce Damian Woźniak

Kategoria 10 -12 lat:
I miejsce Kamila Paláčková
II miejsce Ludmila Bednaříková
III miejsce Veronika Křístková

Kategoria 13 -16 lat:
I miejsce Patricie Šodková a Lucie Janů
II miejsce Natalia Mohr
III miejsce Szymon Podyma
W uroczystym otwarciu wystawy prac wzięli udział: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, dyrektor Stowarzyszenia Współpracy i Rozwoju Olza Bogdan Kasperek, dyrektor szkoły we Vratimovie Daria Kucharova, dyrektor szkoły w Drogomyślu Ilona Gabryś, radni Gminy Strumień oraz zaproszeni goście.

Konkurs plastyczno - fotograficzny "W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki"
 
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat uczniów Zespołu Szkół w Drogomyślu i Základní škola Vratimov. Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych:
Konkurs plastyczny:
- uczniowie w wieku 5 - 9 lat
- uczniowie w wieku 10 - 12
konkurs fotograficzny:
- uczniowie w wieku 13 - 16
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie do dnia 28.03.2018 r. do p. Anny Wiech:
Konkurs plastyczny: podpisanej na odwrocie pracy plastycznej, w formacie A4 - A3, wykonaną dowolną techniką plastyczną płaską (rysunek, malarstwo, wyklejanka, wycinanka, grafika itp.);
Konkurs fotograficzny: zdjęcia w kolorze lub czarno-białego w formie cyfrowej o minimalnej rozdzielczości obrazu: 800x600px (600x800px), maksymalna rozdzielczość obrazu nie może być większa niż: 1024x768px (768x1024px), maksymalna wielkość pliku: 1MB (.jpg)

Wspólnie z uczniami i nauczycielami szkoły partnerskiej we Vratimovie chcemy poprzez realizację projektu zacieśnić naturalne więzi łączące mieszkańców Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy. Fakt, że zamieszkujemy ten sam region sprawia, że więcej nas łączy niż dzieli i to jest jednym z najważniejszych celów projektu. W planie naszych działań jest przybliżenie sobie nawzajem historii i tradycji miejsc, w których żyjemy, a także pokazanie tego, co posiadamy wspólnego z racji zamieszkiwania Śląska Cieszyńskiego. Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie zdobywać wiedzę o sobie, ale też i dobrze się razem bawić! Chcemy nawiązać relacje nie jednorazowe, ale takie, które wytrzymają próbę czasu i będą trwać również po zakończeniu projektu! W zakładce "Projekt" będziemy Was informować o tym, co robimy, umieszczać zdjęcia, opinie, relacje… zapraszamy!