Historia szkoły w Drogomyślu

Początki drogomyskiej placówki sięgają czwartej ćwierci XVIII stulecia, a dokładnie roku 1788, kiedy to właściciel tutejszych dóbr ziemskich, baron Fryderyk Henryk Kalisch, założył pierwszą szkołę z siedzibą w zamku. 
W 1809 roku przeniesiono szkołę do nowo wybudowanej plebani przy kościele ewangelicko-augsburskim, gdzie mieściła się aż do roku 1874. W tym też roku gmina wybudowała nowy budynek dla szkoły (obecnie po modernizacji mieści się tam dom nauczyciela, poczta i biblioteka wiejska) i przeniesiono do niego coraz liczniejsze grono uczniów. 
Pod koniec II wojny światowej, wskutek długotrwałych działań frontowych, budynek szkoły został zniszczony, ale lekcje odbywały się nadal w przystosowanych pomieszczeniach odremontowanego zameczku. W tym samym czasie społeczność Drogomyśla ze składek obywatelskich zaczęła odbudowywać zniszczoną szkołę. Już 10 stycznia 1948 roku w nowo odbudowanym budynku rozpoczęły się lekcje. Ponieważ liczba uczniów z roku na rok rosła zrodziła się myśl wybudowania nowej, większej szkoły. W roku 1967 zawiązał się Komitet Budowy Szkoły Podstawowej - Pomnika Tysiąclecia. I tak 27 lipca 1969 roku oddano do użytku nową przestronną szkołę wraz z zapleczem kuchennym, świetlicą i salą gimnastyczną. Szkoła przyjęła na nowego patrona Władysława Broniewskiego.

Dzisiaj szkołę tworzy Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego oraz Gimnazjum. W budynku znajduje się: świetlica ze stołówką szkolną, biblioteka, sala gimnastyczna, dwie salki katechetyczne, szatnia, sześć klas lekcyjnych oraz dwie nowoczesne pracownie informatyczne pozyskane dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu i MEN.


[Potrzebne źródło]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz