środa, 29 stycznia 2014

Pierwsza pomoc - proste złamanie przedramienia

Zima, choć spóźniona, zagościła w całym kraju. Drogi i chodniki pokryły się śniegiem oraz lodem, więc nietrudno o poślizgnięcie się i upadek. Jeśli będziemy mieli szczęście, skończy się to potłuczeniem i siniakami. Co jednak zrobić, jeśli w wyniku poślizgnięcia się złamiemy rękę?
Pierwsza pomoc w razie złamania sprowadza się do zabezpieczenia uszkodzonej kończyny tak, aby bezpiecznie i bezboleśnie przetransportować chorego do placówki medycznej. Istnieje wiele typów złamań (otwarte lub zamknięte, proste i złożone, z przemieszczeniem lub bez itd.). Generalna zasada mówi, iż w trakcie udzielania pierwszej pomocy należy w miarę możliwości unikać przemieszczania złamanej kończyny. Trzeba także zabezpieczyć dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy, gdyż w ten sposób unieruchomimy także miejsce złamania.
Poniższy film ilustruje sposób postępowania przy prostym, zamkniętym złamaniu kości przedramienia:

Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/zlamanie-reki

Niezapomniane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy

16 stycznia odbył się konkurs ze znajomości twórczości Tuwima i Brzechwy dla wszystkich chętnych uczniów z klasy II SP. Podczas konkursu dzieci odpowiadając na pytania, rozwiązując zadania pisemnie oraz układając puzzle, wykazały się doskonałą wiedzą. Po wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce zdobył Bartosz Maly, drugie Weronika Markiewicz, trzecie Mariusz Sojka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkę i inne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Zobacz zdjęcia!

Autor: mgr Alina Englert

piątek, 24 stycznia 2014

Co się działo u Żabek?

Grupa „Żabek” liczy 25 indywidualności :) W tym 10 dziewczynek i 15 chłopców. Wśród nich jest 7 trzylatków i 18 czterolatków.
Dzieci wspólnie się bawią i uczą. Pojawiają się pierwsze sympatie (tak, już!), zdarzają się czasem konflikty. Nie zmienia to faktu, że grupa jest niesamowicie kreatywna i chętna do współpracy.
Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami dotyczącymi minionego semestru w grupie Żabek.
A działo się niemało, min.  Dzień Postaci z Bajki, Spotkanie z Mikołajem, Spektakl „Najcenniejszy Skarb Zimy”. Wszystkie te wydarzenia przeplatane były codzienną aktywnością, zabawami, eksperymentami, spacerami.

Autor: Kornelia Heczko

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt szkół gimnazjalnych

13 stycznia 2014r. w Hali Sportowej w Strumieniu rozegrano Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt szkół gimnazjalnych naszej gminy.
Drogomyskie gimnazjum reprezentowały:
Agata Piórkowska, Justyna Szymczak, Angelika Pastuszka, Joanna Grelowska, Magdalena Kalbarczyk, Klaudia Ferenc, Dominika Świder, Angelika Bortlik.
Wyniki rozegranego turnieju prezentują się następująco:

I miejsce Gim. Drogomyśl
II miejsce Gim. Pruchna
III miejsce Gim. Strumień

Nasze dziewczyny będą reprezentowały gminę Strumień podczas Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Autor: mgr Ilona Gabryś

sobota, 18 stycznia 2014

Bezpieczne Ferie


FERIE W DOMU
Czas ferii spędzonych w domu, a nie na obozie bądź koloniach, wcale nie musi być nudny! Na placach zabaw, ślizgawkach, w parkach możesz poznać nowych kolegów i świetnie się bawić! Bo czy jest lepsza frajda od bitwy na śnieżki, saneczkarskich wyścigów czy łyżwiarskich popisów? Pamiętaj jednak, że w każdym miejscu czyhać może niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się złodziejem a nadjeżdżający samochód może jechać z o wiele większą szybkością niż mogłoby Ci się wydawać… Dlatego pamiętaj, by zachować ostrożność w każdej sytuacji, zwracaj też uwagę, czy Twoim kolegom nie dzieje się krzywda.

BEZPIECZEŃSTWO NA ŚNIEGU I LODZIE
  • do zjeżdżania na sankach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego
  • nigdy nie zjeżdżaj sankami leżąc na nich
  • nie stój blisko zjeżdżających saneczkarzy i nie zastawiaj ścieżki zjazdu
  • teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności
  • upewnij się, że Twoje sanki nie mają połamanych szczebli bądź wystających śrub. Jeśli mają, koniecznie poproś opiekuna o naprawę
  • nie doczepiaj sanek do samochodu
  • ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska, unikaj zamarzniętych stawów, jezior, gdyż lód może być niewystarczająco wytrzymały, co grozi bardzo poważnym wypadkiem
  • przebywając na lodowisku nie należy trzymać rąk w kieszeni
  • nie rzucaj śnieżkami w samochody i zwierzęta
  • nie rzucaj śnieżkami, gdy znajduje się w nich jakiś ciężki bądź niebezpieczny przedmiot (np. kamień)
„Kevin sam w domu”
Pamiętaj, że nie jesteś bohaterem Hollywoodzkiego filmu… nie poradzisz sobie sam ze złodziejami! Jeśli dorośli zostawiają Cię samego w domu, oznacza to, że Ci ufają. Nie zawiedź ich i pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
  • nigdy nie wpuszczaj obcych osób do mieszkania, nawet jeśli mówią, że są przyjaciółmi Twoich rodziców. Gdy ktoś puka do drzwi, powiedz, że tata śpi i nie wolno go teraz budzić
  • jeśli ktoś obcy chce, byś wpuścił go do domu, bo Twoi rodzice kazali mu odebrać coś ważnego – nie wpuszczaj go. Gdyby to była prawda, rodzice uprzedziliby Cię
  • jeśli dzieje się coś niepokojącego (poczujesz swąd dymu, ktoś próbuje dostać się do mieszkania…) od razu dzwoń do rodziców, opiekunów, sąsiadów lub pod numer alarmowy.
          NUMER ALARMOWY: 112
  • nie baw się kuchenką gazową i urządzeniami elektrycznymi
 BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU

  • kiedy spadnie śnieg - poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach: nie ślizgaj się, nie popychaj kolegów
  • informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz
  • idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek ślizgiej nawierzchni
  • nie baw się w odosobnionych miejscach – jeśli będziesz potrzebował pomocy, nikt Cię nie usłyszy
  • nie wsiadaj do obcych samochodów, nie rozmawiaj z obcymi i nie ulegaj żadnym namowom obcych
  • nie przyjmuj od nieznajomych żadnych przedmiotów na przechowanie – mogą pochodzić z kradzieży
  • przed wyjściem ustal z rodzicami obszar, na jakim możesz się bawić
  • jeśli chcesz pójść do kolegi, zapytaj wcześniej o zgodę opiekuna

Autor: Administrator

Konkurs Kolęd i Pastorałek - wyniki

Wyniki konkursu Kolęd i Pastorałek:
kategoria soliści:
  1. Dawid Sęk kl. 2 SP
  2. Daria Janik kl. 3 gim
  3. Joanna Grelowska kl. 3gim
kategoria zespoły:
  1. Patryk Szołtys i Weronika Markiewicz kl. 2 SP
  2. Dominika Kolat, Aleksandra Grelowska i Oliwia Czapek kl. 2 SP
  3. Aleksandra Karkoszka i Aleksandra Grelowska kl. 3 SP
Wyróżnienia: 
  • Martyna Ihas kl. 5 SP
  • Bartłomiej Maly kl. 2 SP
Wszystkim uczestnikom gratulujemy występów i odwagi do zaprezentowania się przed tak wymagającym Jury i widownią. Zapraszamy do galerii gdzie można zobaczyć zdjęcia z przebiegu konkursu.

Autor: mgr Anna Wiech

wtorek, 14 stycznia 2014

Konkurs"Dom do góry nogami"

Temat konkursowy pracy dla przedszkola: "Ale heca - nasz dom stoi do góry nogami".
Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną. Format pracy A3.
Prace należy składać u swoich pań wychowawczyń.

Temat pracy dla uczniów klas I-III SP: "Mój dom stoi do góry nogami".
Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną. Format nie większy niż A3.

Temat pracy dla uczniów kl. IV-VI SP: "Napisz list do kolegi, w którym opisujesz niezwykłą wyprawę do domu, który stoi do góry nogami".
Prace napisane odręcznie, długość listu nie więcej niż trzy strony A5, w pracy powinny zostać zastosowane podstawowe elementy składowe listu.
Prace ze szkoły podstawowej zbiera p. Anna Wiech do dnia 21 lutego.

Autor: mgr Anna Wiech

piątek, 10 stycznia 2014

Uwaga! Zmiana terminu konsultacji dla rodziców.

W związku z wywiadówką, która odbędzie się w czwartek 16 stycznia konsultacje dla rodziców z wtorku 14 stycznia zostają odwołane. Dla zainteresowanych rodziców konsultacje z nauczycielami podczas wywiadówki.

Autor: wicedyrektor mgr Ilona Gabryś

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Konkurs Kolęd i Pastorałek

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Konkursie Kolęd i Pastorałek w języku polskim i angielskim, który odbędzie się 15 stycznia. Każda klasa może wystawić tylko trzy kolędy (zróbcie więc wewnętrzne eliminacje). Śpiewać można solo lub w duecie z osobą akompaniującą. Mile widziana gra na instrumentach podczas śpiewu :) Ewentualne podkłady do śpiewanych kolęd trzeba przygotować we własnym zakresie. Profesjonalne Jury będzie oceniało: dykcję, intonację, poprawność językową oraz zaangażowanie. Wybranych przedstawicieli klas proszę zgłaszać do p. Anny Wiech do 14 stycznia. Zapraszamy!

Autor: mgr Anna Wiech

Tydzień Wolontariatu - podsumowanie

„Wolontariat to niezapomniana przygoda, podczas której zwykle zyskujemy znacznie więcej niż inwestujemy, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej.”  Działania podejmowane na rzecz innych ludzi, często ubogich, słabszych, chorych czy niepełnosprawnych, które wykonuje się za darmo, bezinteresownie, z potrzeby serca, są istotnie bezcenne.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzonym corocznie w dniu 5 grudnia. Dlatego w naszym Zespole Szkół w dniach 5 – 13 grudnia 2013r. mieliśmy okazję uczestniczyć w zbiórkach odbywających się w ramach szkolnego Tygodnia Wolontariatu.
Po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w przygotowaniu świątecznych paczek. Wielu uczniów wraz z rodzicami podarowało biednym rodzinom wielodzietnym produkty spożywcze, słodycze, kosmetyki, artykuły papiernicze i zabawki.
Kontynuowaliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek, dzięki której dzieci chore i niepełnosprawne będą mogły otrzymać potrzebny im sprzęt rehabilitacyjny. Środki uzyskane ze zbiórki przekazywane są bezpośrednio do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach.
Mamy nadzieję, że dzięki zgromadzonym zawieszkom od herbaty cieszyńskie hospicjum im. św. Łukasza otrzyma  m.in. w materace przeciwodleżynowe oraz pompy do podawania leków.
Monety zebrane w ramach akcji „Góra Grosza” tak jak w latach ubiegłych zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych i innych. W tym roku najlepiej spisała się klasa VI, która zebrała najwięcej monet w przeliczeniu na jednego ucznia.
Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy wzięli udział w prowadzonych zbiórkach składamy serdeczne podziękowania!
Zobacz zdjęcia

Autor: mgr Monika Konopka-Maly

Podsumowanie akcji Góra Grosza

ZAKOŃCZENIE AKCJI GÓRA GROSZA  – 12 763 szt. monet.
I.                    KL. VI – 98,90 szt./os
II.                  KL. III – 94,15 szt./os
III.                KL. IV – 90,62 szt./os
IV.                KL. I SP – 77,87 szt./os
V.                  KL. V SP – 69,50 szt./os
VI.                KL. II SP – 52,92 szt./os
VII.              KL. III G. – 41 szt./os
VIII.            KL.I G. – 39,76 szt./os
IX.                KL. II G. – 3 szt./os

 Zobacz zdjęcia

Autor: mgr Alina Englert, mgr Katarzyna Świć

czwartek, 2 stycznia 2014

Rozwiązanie konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową

Wyniki Konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową:
I.      ŻYŁA KINGA KL. III SP
II.    PRYSZCZ WIKTORIA KL. VI SP
III.  KUBOSZEK JAKUB KL. IV, FAJKIER MATEUSZ KL. VI

WYRÓŻNIENIA
BARON ADAM KL. I SP
ŻYŁA KAMIL KL. III SP
GREOLOWSKA ALEKSANDRA KL. III
KSIĄŻEK SEBASTIAN KL. VI

Autor:mgr Alina Englert