czwartek, 31 października 2013

Malowane poezją

Poezja otwiera przed nami świat doznań i wzruszeń.
Czytajmy, więc!
Zapraszamy Was do czytania, ale również do wyrażania swoich odczuć poprzez pracę plastyczną.
Należy wykonać pracę plastyczną inspirowaną wybranym wierszem z literatury polskiej (może to być obraz realistyczny, symboliczny, pokazanie nastroju wiersza itp.).

Temat konkursu plastycznego:
„Malowane poezją”
Technika wykonania pracy:
dowolna
Format pracy:
A4 lub A3

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Odwrót pracy i wiersz (przytwierdzony do odwrotu pracy), powinny być opatrzone godłem. Należy także dołączyć (najlepiej przypiąć spinaczem) do pracy zaklejoną kopertę opatrzoną tym samym godłem z następującymi informacjami wg. wzoru:
imię i nazwisko autora,
klasa,
nazwa szkoły,
adres instytucji,
e-mail,
telefon kontaktowy,
imię i nazwisko opiekuna,
tytuł wiersza oraz imię i nazwisko autora wiersza.
Pracę plastyczną z dołączonym tekstem wiersza (tytuł oraz imię  i nazwisko autora) i kopertą należy składać u p. Anny Wiech do dnia 1 grudnia.

wtorek, 15 października 2013

Dzień Edukacji Narodowej


„Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie.” 
W podzięce za trud włożony w naszą edukację, samych radości i sukcesów życzą Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Szkoły uczniowie Zespołu Szkół w Drogomyślu.

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i realizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher's Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r., na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.
Obchody tego święta zostały w naszej szkole przeniesione na dzień 15 października i uwieńczone uroczystą akademią. Fotorelację można zobaczyć w Galerii oraz po kliknięciu TUTAJ.

Autor: Samorząd ZS w Drogomyślu

wtorek, 8 października 2013

Konkurs na najzabawniejszą dynię

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na najzabawniejszą dynię.
W konkursie mogą brać udział uczniowie z całej szkoły ( I-III SP, IV-VI, I-III G ). Prace będą oceniane i nagradzane oddzielnie dla każdego etapu edukacji. Uczeń może przynieść tylko jedną dynię, którą wykonał samodzielnie. Prace należy opisać (imię i nazwisko, klasa) na kartce przyklejonej taśmą z tyły dyni i złożyć w pokoju nauczycielskim.Gotowe dynie będą przyjmowane w terminie od 28.10.2013 do 30.10.2013r.

Autor: mgr Alina Engler

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – Październik 2013

Bezpieczeństwo on-line wymaga twojego zaangażowania!
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – Październik 2013 (European Cybersecurity Month – ECSM 2013)

Już po raz drugi w Europie organizowana jest w październiku kampania mająca na celu podniesienie poziomu świadomości dotyczącej zagrożeń cyberprzestrzeni. Celem Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest zarówno popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, jak i promocja bezpiecznego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii IT wśród szerokiej grupy użytkowników: w domu, w pracy, w szkole, na uczelni – co jest jednym z priorytetów Europejskiej Strategii Cyber Bezpieczeństwa.
Więcej informacji o inicjatywach podejmowanych w naszym kraju w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa możemy znaleźć na stronach:
www.bezpiecznymiesiac.pl oraz www.nask.pl
SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ I „ZOSTAŃ CYBERBEZPIECZNIKIEM”
Quiz dla użytkowników Internetu
Quiz „Zostań Cyberbezpiecznikiem” jest skierowany do szerokiej grupy użytkowników Internetu. Ma na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem komputerowym i teleinformatycznym. Pytania zawarte w quizie weryfikują znajomość zagadnień poruszanych na łamach polskiej wersji biuletynu „OUCH!”, wydawanego co miesiąc przez Instytut SANS i CERT Polska. Tematyka biuletynu porusza kwestie związane z codziennym korzystaniem z komputera, Internetu oraz technologii komunikacyjnych. W magazynie poruszane są między innymi kwestie związane
z bezpiecznym korzystaniem z sieci WiFi, zabezpieczeniem przed utratą danych, czy bezpiecznym korzystaniem z portali społecznościowych. Quiz poza weryfikacją posiadanej wiedzy, ma także walory edukacyjne, gdyż każde
z pytań jest skomentowane przez eksperta i odsyła do źródeł, które w przystępnej formie wprowadzają
w tematykę pytania.
Quiz  dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl oraz na stronie projektu NISHA http://nisha.cert.pl,
POZNAJ BEZPIECZNY INTERNET Z PLIKIEM I FOLDEREMQuiz dla dzieci w wieku 7-10 lat
Quiz „Poznaj bezpieczny Internet z Plikiem i Folderem!” jest skierowany do młodszych użytkowników Internetu. Zapraszamy młodych internautów do sprawdzenia swojej znajomości zasad bezpieczeństwa korzystania z Internetu. Wystarczy rozwinąć quiz. Składa się on z 15 pytań, które przygotowali bohaterowie filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci”. Na tych, którzy odpowiedzą dobrze na każde pytanie czeka dyplom za świetną znajomość zasad bezpiecznego poruszania się w Internecie. Każdy uczestnik, zanim przystąpi do quizu, może lepiej przygotować się do tego zadania poznając przygody Plika i Foldera, podczas których wprowadzą oni dzieci w wirtualny świat, przedstawią możliwości, ale i potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą Internet.
Quiz dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl.
Przygody Polika i Foldera dostępne są na filmie i audiobooku na stronie www.plikifolder.pl.

Autor: mgr Anna Wiech

Konkurs plastyczny "Bolek i Lolek wczoraj i dziś"

Z okazji obchodów 50 urodzin Bolka i Lolka Gimnazjum Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej ogłasza konkurs plastyczny dla osób do 15 roku życia pt: "Bolek i Lolek wczoraj i dziś". Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej na podany temat techniką dowolną w formacie A4. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko 1 pracę.
Prace podpisane (imieniem, nazwiskiem, miejscem zamieszkania i klasą) proszę składać u p. Anny Wiech do dnia 18 października.

środa, 2 października 2013

Międzyregionalnym Konkursie Wiedzy o Rybactwie

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj” zorganizowało Międzyregionalny Konkurs Wiedzy o Rybactwie, w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej objętego PO RYBY 2007-2013.
Wprowadzeniem do tematu konkursu była prelekcja wygłoszona przez dr Henryka Białowąsa, pracownika PAN w Gołyszu, dla uczniów klas gimnazjalnych I i II. W naszej szkole do konkursu uczniów przygotowywały dr Barbara Kolasa-Jamińska i  mgr Ilona Gabryś. 
 I etap konkursueliminacje szkolne zorganizowano 18 czerwca 2013 roku. W teście zawierającym 20 pytań brało udział 15 uczniów, którzy uzyskali następujące ilości punktów: 
Mateusz Rotko – 7
Mateusz Śmieszek – 7
Filip Czylok – 7
Daria Janik – 9
Tomasz Głowinkowski – 10
Dominika Rożkowicz –10
Dominik Ociepka - 10
Mateusz Wiśniewski - 10
Natalia Czernik – 11
Dominik Mogilnicki – 12
Ewa Szewczyk – 12 
Adam Jancewicz – 12
Daniel Strządała – 13
Angelika Firek – 14
Łukasz Macura – 15. 
Czworo uczniów o najwyższej ilości punktów zakwalifikowało się do następnego etapu. 
II etap konkursuRegionalny Konkurs Wiedzy o Rybactwie zorganizowano 6 września 2013 roku w  Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Uczestnikami byli uczniowie z terenu Żabiego Kraju, którzy w szkolnych eliminacjach byli najlepsi (po 4 z każdej szkoły). Po godzinnym teście wybrano najlepszych. Łukasz Macura zakwalifikował się do dalszego etapu. 
III etap konkursuMiędzyregionalny Konkurs Wiedzy o Rybactwie zorganizowano w Skoczowie 21 września 2013 podczas XI Regionalnych Dni Rybactwa. W konkursie brali udział uczestnicy reprezentujący LPR Opolszczyzna i LPR Żabi Kraj. O 12.30 na Skoczowskim Rynku uczniowie odebrali identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz wylosowanym numerem startowym. Uczestnicy wybierali po jednym pytaniu i udzielali odpowiedzi. W tym etapie odpowiadali na 3 pytania. Wyłoniono ucznia z największą ilością punktów, który zajął I miejsce. W drugim etapie prowadzący czytał pytanie na głos, punkt dostał ten uczestnik, który zgłosił się i udzielił prawidłowej odpowiedzi. Wtedy wyłoniono uczestników którzy zajęli II i III miejsce. Nasz uczeń Łukasz Macura zajął III miejsce. Otrzymał dyplom, upominki od organizatorów i bon wartości 300 zł do wykorzystania w EMPIK-u na terenie całego kraju.

Autor: dr Barbara Kolasa-Jamińska