Egzamin gimnazjalny

1. W klasie III gimnazjum jest przeprowadzany egzamin obejmujący wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego określonej w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, zwanej dalej „egzaminem gimnazjalnym”.
2. Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest corocznie w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
3. Szczegółowe procedury dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego corocznie ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna.
4. Egzamin gimnazjalny obejmuje:
1)      w części pierwszej – humanistycznej -  wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego oraz z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie;
2)      w części drugiej – matematyczno – przyrodniczej - wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii;
3)      w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.
5. Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego lub niemieckiego.
6.  Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego uczeń  przystępuje z zakresu tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
7. W przypadku gdy uczeń uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego, jego rodzice (prawni opiekunowie) składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu ucznia do egzaminu gimnazjalnego z zakresu jednego z tych języków. Deklarację tę składa się nie później niż do dnia 20 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny.
8.   Każda część egzaminu gimnazjalnego jest przeprowadzana innego dnia.  
9.   Część pierwsza i druga egzaminu gimnazjalnego trwają po 150 minut. 
10. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego jest zdawana na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym i część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym trwają po 60 minut.
11. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów.
12. Uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są obowiązani przystąpić dodatkowo do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.
13. Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym mogą również przystąpić uczniowie, którzy nie spełniają warunku określonego w ust. 10.
14. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, na podstawie opinii publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej lub niepublicznej poradni specjalistycznej.
15.  Dla uczniów, o których mowa w ust. 12 czas trwania egzaminu gimnazjalnego może być przedłużony. Czas, o jaki może zostać przedłużona każda część egzaminu gimnazjalnego, określa dyrektor Komisji Centralnej w szczegółowej informacji, którą podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny.
16. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej lub poradni specjalistycznej. Opinia powinna być wydana nie wcześniej niż po ukończeniu przez ucznia szkoły podstawowej a nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin.
17. Opinię, o której mowa w ust. 12  rodzice (prawni opiekunowie) ucznia przedkładają dyrektorowi szkoły w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin.
18. Laureaci ostatniego stopnia wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz finaliści ponad wojewódzkich konkursów przedmiotowych z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym są zwolnieni z odpowiedniej części tego egzaminu. Decyzję o zwolnieniu stwierdza dyrektor komisji okręgowej.
19.  Zwolnienie z części egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku.
20. Uczeń, który z przyczyn losowych bądź zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu lub do odpowiedniej części tego egzaminu w ustalonym terminie albo przerwał egzamin, przystępuje do niego w dodatkowym terminie ustalonym przez dyrektora komisji centralnej, nie później niż do 20 sierpnia danego roku.
21. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie do 20 sierpnia powtarza trzecią klasę gimnazjum i przystępuje do egzaminu w następnym roku.
22. W szczególnych przypadkach losowych bądź zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu w terminie do 20 sierpnia danego roku, dyrektor komisji okręgowej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego.
23. Prace uczniów sprawdzają egzaminatorzy powołani przez dyrektora komisji okręgowej. Wyniki egzaminu ustala komisja okręgowa na podstawie liczby punktów wystawionych przez egzaminatorów.
24.  Na prośbę ucznia lub jego rodziców sprawdzona i oceniona praca jest udostępniona uczniowi lub jego rodzicom przez Komisję Egzaminacyjną.
25. Wyniku egzaminu gimnazjalnego nie wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Wynik nie wpływa na ukończenie szkoły.
26.  Wyniki egzaminu oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu dla każdego ucznia komisja okręgowa przekazuje do szkoły nie później niż na 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W przypadku drugiego terminu egzaminu (do dnia 20 sierpnia) przekazanie wyników  następuje do dnia 31 sierpnia danego roku. Zaświadczenie dyrektor szkoły przekazuje uczniowi lub jego rodzicom.

Autor: Administrator

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz